See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Main content section

Mis on 5S süsteem?

Jaapanlaste poolt väljatöötatud pideva parendamise tööriist „5S“ keskendub tulemusliku ja visuaalse töökoha loomisele. Tänapäeval kasutatakse sageli ka 6Si (lisatakse „safety“ ehk ohutuse tagamine) ja 7Si (lisatakse ka „security“ ehk turvalisuse tagamine).

Töökoht korrastatakse selliselt, et:

  1. seal on vaid tööks vajalikud asjad;
  2. igal asjal on oma koht;
  3. tööks vajalik info ja kõikide asjade kättesaamine toimub kiirelt, ohutult ja mugavalt (ei pea liigselt energiat ja aega kulutama);
  4. töökoht on puhas ja korras püsivalt (kliendid võivad igal ajal tulla);
  5. on loodud standardiseeritud tööprotseduurid, mis aitavad tagada tulemusliku töö.

Loomulikult on oluline selliste tulemuste säilitamine. Sellisel juhul saavutatakse püsiv tulemuslikkus ja korras töökoha hoidmine muutub positiivseks tööharjumuseks ning töötajate sisemiseks vajaduseks.

5S on üheks esimeseks sammuks lean põhimõtete juurutamisel. See aitab oluliselt vähendada erinevaid raiskamisi ja luua eeldused keerukamate tehnikate rakendamiseks.

5S elluviimise etapid

5Si juurutamine toimub järgmiste etappide abil:

  1. Sorteeri (jäta alles vaid vajalik)
  2. Sea korda (leia igale asjale kindel koht)
  3. Löö särama (puhasta tööpiirkond)
  4. Standardiseeri (sea sisse vajalikud protseduurid)
  5. Säilita (hoolitse loodu säilimise eest)

5SEelmise etapi läbimine on soovituslik eeldus järgmise sammu astumiseks. Iga sammu juures kasutatakse vastavalt töökoha iseloomule erinevaid tehnikaid, mis aitavad kergema vaevaga tulemusi saavutada ja töökorraldust edaspidi säilitada. Standardiseerimine ja säilitamine on praktikas kõige suuremaks väljakutseks 5Si juurutamise juures.

Täpsem info 5Si kohta

5Si rakendamist õpetatakse lean-spetsialisti arenguprogrammis ja loomulikult organisatsioonisiseste koolitus- ja nõustamisprojektide raames. Kui olete huvitatud organisatsioonisisesest koolitusest, siis palun andke sellest teda. Järgmise avaliku koolituse toimumise kohta saate infot meie koolituskalendrist.

TJO Konsultatsioonid on viinud aastate jooksul läbi arvukalt koolitusi ja parendusprojekte, sh 5Si juurutamise projekte. Oleme lahkesti valmis oma kogemusi jagama. Kui soovite 5Si kasutamise kohta rohkem teada, siis võtke ühendust.

Tunned teema vastu huvi?