See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Main content section

Mis on 8D-raport?

Autotööstuste jt rahvusvaheliste ärisuhete tasandil puutuvad ettevõtted vähemalt reklamatsioonide puhul kokku 8D-raportiga. Oma olemuselt on tegemist vormiga, mille täitmist lepingupartnerilt tõsisemate kõrvalekallete esinemisel nõutakse. Vormi täitmise eesmärgiks on selgitada välja probleemi juurpõhjus ja see kõrvaldada. Igal ettevõttel on tavaliselt välja töötatud väikeste variatsioonidega oma vorm, mille sisu on üldjoontes sarnane.

Oma olemuselt on vormi täitmine ja juurpõhjuste analüüsimine jõukohane kõikidele.

8D tüüpilised sammud

  • D1: Meeskond
  • D2: Probleemi määratlus
  • D3: Korrastamine (olukorra normaliseerimine, ajutine lahendus)
  • D4: Põhjuse identifitseerimine ja juurpõhjuse tõendamine (verifitseerimine)
  • D5: Korrigeeriva tegevuse plaan
  • D6: Korrigeeriva tegevuse mõjususe tõendamine (valideerimine – kinnitus, et on mõnda aega tõrgeteta toiminud)
  • D7: Ohjemeetmed (kuidas tagatakse korrigeeriva meetme püsima jäämine)
  • D8: Meeskonna tunnustamine

Kui analüüsida erinevate ettevõtete poolt täidetud 8D-raporteid, siis kahjuks võib sealt sageli leida vaid formaalseid vormide täitmisi. Juurpõhjused jäävad sageli välja selgitamata. Kui analüüsida põhjuseid, siis selgub, et asjaosalised ei oska või ei julge kasutada asjakohaseid juhtimisalaseid võtteid. Sellega seonduvalt tasub seonduvad tööriistad endale selgeks teha.

Täpsem info 8D raporti kasutamise kohta

8D raporti kasutamist õpetatakse kvaliteedijuhi arenguprogrammi seminaril Probleemide lahendamise tööriistad. Samuti Lean 6 sigma green belt programmis (nii lihtsamate kui ka keerukamate tööriistade koosseisus) ja AIAG Core Tools koolitusprogrammis.

Loomulikult oleme valmis tutvustama 8D raporti jpt tehnikate rakendamist organisatsioonisiseste programmide raames. Kui olete huvitatud organisatsioonisisesest koolitusest, siis palun andke sellest teda.

TJO Konsultatsioonid on viinud aastate jooksul läbi arvukalt koolitusi ja parendusprojekte. Oleme lahkesti valmis oma kogemusi jagama. Kui soovite Pareto diagrammi kasutamise kohta rohkem teada, siis palun saatke oma küsimus. Kui soovite kaasata erinevate tööriistade tutvustamiseks või meeskonna väljaõpetamiseks oma valdkonna professionaale, siis palun andke meile sellest teada.

Tunned teema vastu huvi?