See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Main content section

Konsultant kirjutab: Möödalaskmistest lean-tehnikate rakendamisel

Urmas Ruubel
Efektiivsuse ja tootmise juhtimise konsultant

Pärast seda, kui EAS lõpetas tootmisettevõtete diagnostika finantseerimise, jätkasime diagnostikate läbiviimist „oma kulu ja kirjadega“. Eesmärk on leida lühikese ettevõtte külastuse käigus efektiivsuse suurendamise võimalusi. Lihtne on pakkuda variante välja ettevõtetele, kes ei kasuta kas siis üldse või kasutavad väga vähesel määral lean tootmise elemente.

Keerulisem on nende ettevõtetega, mis on juurutanud ja väidavad ennast kasutavat mõningaid lean tehnikaid. Näiteks võiks tuua kõige levinuma lean tehnika 5Si rakendamise. Kui küsimusele: „Kas olete juurutanud 5Si oma töökohtadel?“ tuleb reeglina vastuseks: „jah“. See „jah“ ei tähenda veel seda, et töökohtade muutmisega efektiivsemaks on selles ettevõttes kõik hästi. Sageli rakendatakse lean põhimõtteid ja tehnikaid vigaselt või poolikult. Näiteks 5Si juurutamisel on küllaltki sagedane, et kõikide 5S komponentide kasutusele võtmine ei ole olnud süsteemne. Kõigile juhtidele on arusaadav kasu, mida annab esimese kolme „S-i“ rakendamine, kuid pahatihti ei ole pööratud piisavalt tähelepanu standardiseerimisele ja säilitamisele. Põhjenduseks on, et see kõik on väga aeganõudev ja puuduvad inimesed, kes sellega saaksid tegeleda. Nii siis ongi olemas ettevõtteid, kus auditeeritakse 5S-i kord aastas või veidi tihedamini. Loomulikult ei ole kord ja puhtus neis ettevõtetes sellisel tasemel, kui see võiks olla.

Samasuguseid näiteid võib tuua ka muude tehnikate kohta, olgu siis tegemist SMED-i, TPM-i või millegi muuga. Väikesed nüansid, mis jäetakse kahe silma vahele seetõttu, et juurutamise käigus ei ole aru saadud nende vajadusest, võivad muuta kogu suure töö, mis on tehtud muus osas, ebaefektiivseks.

Kui vaadata, kuidas suuremas osas ettevõtetest on lean tootmise tööriistad kasutusele võetud, võib ka leida mitmeid põhjuseid, miks mõningad asjad natukene logisema jäävad. Üheks küllaltki levinud praktikaks on teha kellelegi oma töötajatest ülesandeks lugeda läbi mõni raamat või saata koolitusele, mille järel eeldatakse, et ta on võimeline viima sisse õpitud tehnika kasutamise ettevõttes. Tuleb arvestada, et ükskõik millise lean põhimõtte või tööriista kasutusele võtmine on piisavalt suur muudatus ettevõtte töötajate jaoks.

Sellest tulenevalt ei pruugi asjad, mis raamatus või koolitusel tunduvad lihtsad ja loogilised, sellistena tunduda töötajatele, kes oma harjunudpärases tegevuses peavad midagi muutma. Harjumuste muutmine võtab aega ja see õnnestub läbimõeldud tegevuste abil. Soovitud tulemuste saavutamiseks on palju erinevaid teid ja võtteid. Muudatuste elluviimisel on vaja inimesi veenda, tuua näiteid, aidata neil praktilistele igapäevastele küsimustele vastuseid leida. Siin, nagu ka paljudes teisteski kohtades, maksavad kogemused. Kõige kurvem, mida oleme Eesti ettevõtete juures kohanud on see, kui vale lähenemise tõttu inimesed pettuvad. Seetõttu on oht kanda meile sobimatuna maha ka igati vajalikud põhimõtted ja tööriistad. Selline ettevõte jääb nii moraalis kui ka töötulemustes konkurentidele alla.

Kui püüate rakendada mõnda lean põhimõtet või tööriista ja see ei anna soovitud tulemusi, siis tasub kaasata inimesi, kellel on antud teemadega varasemaid kogemusi. Mõnikord piisab vaid väikestest suunistest, teinekord on vaja põhjalikumat abi. Tellides efektiivsuse tõstmise tasuta kiiranalüüsi, saate meilt soovitused põhimõtete ja tehnikate osas, mida tasuks just teie profiiliga ettevõttes kasutusele võtta. Samuti saate hinnangu nende tehnikate kohta, mis on juba juurutatud, kuid siiski ei toimi veel loodetud määral. Ühtlasi on võimalik konsultandiga läbi arutada oma kahtlused ja mõtted ning leida sobivad lahendused tootmise efektiivsuse kasvatamiseks. Lugege lähemalt LEAN-projektide läbiviimisest.

Tunned teema vastu huvi?