See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Peamise sisu sektsioon

Konsultant kirjutab: Kanban köögis

Urmas Ruubel
Efektiivsuse ja tootmise juhtimise konsultant

Lihtne LEAN-tööriist – Kanban

Üldiselt on levinud arvamus, et tootmise mõjususe ja tõhususe parendamine, eriti Lean-tööriistade kasutamine praktikas, on midagi keerukat ja hirmsat. Et seda müüti murda, toon ühe näite lihtsatest Lean-tööriistade kasutamisest igapäevases elus. Erinevalt paljudest kvaliteeditööriistadest on Lean tööriistadeks lihtsad ja üldtuntud meetodid, mis aitavad lihtsustada protsesside keerukust, vähendada jääkide teket ning muuta protsesse lihtsamaks ja töökindlamaks.

Üks lihtne Lean tööriist, mis aitab muuta elu lihtsamaks ja vähendada kulusid, on kanban. Wikipedia pakub sõnale kanban järgmist vastet: “Kanban tähendab silti või tahvlit. See ei ole toorainete kontrollsüsteem vaid pigem planeerimissüsteem, mis aitab paremini planeerida, millal ja kui palju midagi toota”. Kanban on lihtne signaalsüsteem, mida kasutatakse eelkõige vajalike meetmete käivitamiseks, et tagada vajalike toorainete, materjalide, varuosade jms olemasolu ning protsesside tõrgeteta toimimine. Kanban süsteemis kasutatakse tihti erinevaid tähistusmeetodeid toorainete vajaduse tähistamiseks, näiteks kanban ruudukesi, golfipalle, tühje kaste, või tühja kohta tooraine jaoks ettenähtud kohas.

Selleks, et paremini selgitada kanban süsteemi olemust, ning seda, kuidas lihtsate meetoditega on võimalik muuta oma elu lihtsamaks ja vähendada kulusid, püüan tuua ühe lihtsa näite reaalsest elust.

Kanban köögi näitel

Minu lemmiktoit hommikuti on praemuna peekoniga, valmistan seda vähemalt kord nädalas. Kindlasti ei meeldiks kellelegi  vajalike komponentide puudumise korral  kohe poodi joosta. Kuidas siis tagada alati vajalike koostiskomponentide olemasolu?

1. Alati võib peekonit ja mune poes käies igaks juhuks ette osta. Selle võimaluse miinuseks on aga suured kulud ning toiduainete piiratud säilivusaeg.
2. Teise võimalusena on välja mõelda kontrollsüsteem, mis hoiatab, kui vajalike komponentide varu väheneb ning tekib vajadus varude täiendamise järele.

Teiseks lahenduseks ongi kanban süsteemi rakendamine. Selle asemel, et tooteid igaks juhuks poest osta, tasuks hoida külmikus alati vajalikku varu. Selleks hoian ma alati kapis läbipaistvas riiulis munarestis 10 muna ja 2 pakki peekonit. Protsess iseenesest on järgmine:
1. samm – Kui tekib plaan valmistada hommikusöögiks mune ja peekonit, kulub selleks 5 muna ja 1 pakk peekonit.
2. samm – Külmikus on erinevate toiduainete asukohad määratud, kui eemaldada peekonipakk riiulilt, siis jääb selle aesemele tühi koht. See on signaal selleks, et et lisada uue paki ostmise vajadus poe ostude nimekirja. Selleks on külmiku uksel olev kirjutustahvlike.
3. samm – Kui kasutatakse ära 5 muna, siis jäävad selle asemele munaresti tühjad kohad, mis on samuti kanbani signaal selleks, et lisada kanamunade 6-paki ostmise vajadus ostunimekirja.
4. samm – Järgmise suurema poeskäigu ajal, mis toimub enamasti kord nädalas, ostetakse kindlasti ka kuuene pakk kanamune ja pakk peekonit, et tasakaalustada eelmainitud komponentide varusid ning täita külmikus vastavad tühjad kohad. Samal ajal kustutatakse külmiku uksel olevast ostunimekirjast vastavad komponendid.

Nende sammude abil saame tagada, et vajalikud komponendid oleksid külmikus alati olemas. Kindlasti tekkisid hoolikamal lugejal mõned küsimused, näiteks:

  • Miks hoida külmikus 10 kanamuna ja kahte pakki peekonit, kas ei piisaks poole vähemast?  – Vastan siinkohal, et alati tuleb arvestada võimaliku varuga, näiteks juhul, kui tahaks valmistada antud toitu poeskäigu  vahelisel ajal 2 korda või tekib vajadus valmistada toitu rohkem kui kahele inimesele.
  • Kui toidu valmistamiseks kulus 5 muna, siis miks ostetakse poest asemele 6? – Vastus on lihtne, poes müüakse mune vaid kuueses ja kümneses pakis. Samuti ei ole harvad juhud, kus äparduste tõttu mõni muna maha kukub.

Süsteem on iseenesest väga lihtne ning seda rakendatakse rutiinsete toimingutena erinevates valdkondades, seda ise märkamata. Näiteks kontoritarvete varumine kontoris, müügikaupade hankimine kaupluses jne, kus ilmselt enamik ettevõtjaid hangib vajalikud tarvikud ja materjalid enne seda kui varud on täiesti otsas. Varude hindamiseks ja analüüsiks kasutatakse väga erinevaid meetodeid. Kindlasti aitab see tagada protsesside tõrgeteta toimimise ning lihtsustada elu kõigi jaoks.

Kui tunnete huvi kanban-süsteemi arendamise vastu ettevõtte tasandil, võtke ühendust!

Tunned teema vastu huvi?